Trafiłaś tu dziś wpisując w wyszukiwarkę słowa „potrząsnęłam dzieckiem”. Trafiłaś na stary post KLIK. Znalazłaś też pewno sporo innych stron w Internecie. Co możesz zrobić?
Kiedy już stało się – trzeba zadbać o to, żeby nie stało się znowu.
Skontaktuj się z psychologiem. Jeśli straciłaś panowanie nad sobą, jeśli sobie nie radzisz – warto porozmawiać o tym z kimś, kto ma dystans do sprawy, doświadczenie i wiedzę. Możesz poszukać spotkań lub warsztatów w najbliższej Poradni Zdrowia Psychicznego, tam często zostawiane są informacje o pomocy dla rodziców. To nie wstyd tam chodzić – wstyd nie korzystać, gdy potrzeba.
Możesz skontaktować się z psycholożką współpracującą z Fundacją Mama i zapisać na konsultacje KLIK
Zapoznaj się z materiałami zamieszczonymi na stronie programu Dobry Rodzic – Dobry Start przygotowanego przez Fundację Dzieci Niczyje KLIK
Co zrobić, jeśli czujesz, że zaraz wybuchniesz? Nie zawsze można wyjść z pokoju. Nie zawsze można wyprowadzić dziecko. Zawsze można zamknąć oczy. Uspokoić oddech. Wziąć do ręki telefon i zadzwonić do kogokolwiek – koleżanki, partnera. Nie musisz mówić co się dzieje, wystarczy, że ustalisz coś, o coś zapytasz, pogadasz minutę – emocje opadną.
Co zrobić, jeśli nie dajesz sobie rady? Szukaj pomocy profesjonalnej i tej bliskiej, rodzinno – koleżeńskiej. Lepiej zapobiegać niż leczyć.
3 Comments
Anita
W każdym mieście/dzielnicy są Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne, które świadczą bezpłatną pomoc dla dzieci 0-19 i ich rodziców (warsztaty, poradnictwo, terapia, interwencja kryzysowa). W dużych miastach działają też liczne fundacje i stowarzyszenia niosące tego typu pomoc(w Warszawie np. Fundacja Sto Pociech, Stowarzyszenie dla Rodzin). W Warszawie dodatkowo w każdej dzielnicy są tzw. PIKi (Punkty Inf-Konsult.) i tam też można porozmawiać z psychologiem. W małych i dużych miastach Centra Pomocy Rodzinie (Powiatowe, Miejskie u nas Warszawskie-do znalezienia po skrórach np WCPR), tan również są dyżury psychologa. Bazą dobrych miejsc jest Fundacja Dzieci Niczyje (strona www). Do PZP do psychologa trzeba mieć skierowanie od lek.rodzinnego. Stąd też wymienione na początku PPP są łatwiej dostępne, a bardzo często oprócz możliwości rozmowy,mają szeroką ofertę warsztatów.
Joanna (mifufu)
Potrząsnęłam nastolatką.
http://www.pozailuzja.pl Terapia rodzinna i wizyty u psychologa indywidualne nastolatki. Nagle zaczynasz, widzieć wszystko inaczej. Plus spotkania z rodzicami..tam, w poradni, w podobnych sytuacjach.
hornet
Dziękuję że odczarowujesz tabu!