Przez kilka pierwszych tygodni swojej pierwszej ciąży podśmiewałam się, że pierwszym objawem mojej ciąży będzie poród. Trwałam w tym przekonaniu do pierwszego razu, kiedy musiałam w trybie pilnym wysiąść z autobusu i szukać toalety. Jestem kulturalną dziewczyną i nie chcialam wymiotować w krzakach, w środku stolicy dużego europejskiego kraju.
Ciąże były jedynym czasem w moim życiu, kiedy piłam słodką herbatę (fuj!). To mi naprawdę pomagało. Mój żelazny poranny zestaw do zjedzenia przed wstaniem z łóżka składał się z kajzerki, słodkiej herbaty i małgo słoiczka z przecierem owocowym dla niemowląt. Nie było to może super zdrowe, ale przynajmniej mogłam po tym wstać nie sięgając do miski. Chociaż być może ten właśnie zestaw odpowiedzialny był za to, że te mdłości trwały i męczyły mnie długo. Przeczytajcie dalej…
Skąd się biorą poranne mdłości, często kończące się wymiotami, które męczą połowę ciężarnych? Nie wiadomo. Lekarze mają podejrzenia, ale nie pewność. Winę za tę utrudniającą funkcjonowanie przypadłość zrzucają na:
- podwyższony poziom hCG
- niedobór witamin z grupy B
- szaleństwo hormonalne, zwłaszcza jeśli chodzi o estrogen
- słabsze działanie mięśni w obrębie żołądka i jelit
- zwiększona wrażliwość na zapachy
No cóż, nie są to najlepsze wiadomości, bo trudno z tymi przyczynami walczyć. Można jakoś spróbować radzić sobie z następstwami. Jak?
- Imbir. Cukierki imbirowe, surowe plasterki imbiru lub napar z gotowanego świeżego imbiru i cytryny, słodzony miodem.
- Śliwki umeboshi.
- Herbatka z nasion fenkułu.
- Ograniczenie produktów rafinowanych: białej mąki i cukru.
- Sezam, można też przygotować gomasio i używać zamiast soli.
- Produkty pełnoziarniste
- Orzechy, szczególnie migdały.
W przypadku wyjątkowo silnych mdłości i wymiotów lekarz może zalecić stosowanie leków. Warto jednak wcześniej spróbować pomóc sobie w bardziej naturalny sposób, zadbać o poziom wit. B w organizmie, ograniczyć kawę i herbatę, dużo przebywać na świeżym powietrzu. I czekać, aż poranne mdłości (niekiedy trwające cały dzień) miną, co zazwyczaj ma miejsce około 16 tygodnia.
3 Comments
paulpaul
…bądź mają swój początek około 16 tygodnia i robią takie spustoszenie, że głowa mała. co organizm, to inna historia. szukam na temat ciąży i rozwoju płodu jakiejś rzetelnej literatury, ale na próżno. każde źródło pisze co innego- tym sposobem przez pewien czas łudziłam się, że od 13 tc będzie git. nie jest.
Aleksandra
No właśnie, zapomniałam dodać, że zazwyczaj w pierwszej ciąży mdłości są silniejsze. Oraz w bliźniaczej…
Tedi
Imbir świetnie pomaga, ale mi najlepiej pomagały grzanki z żółtym serem na maśle. Przez dobry miesiąc jadłam je na śniadanie i tylko dzięki nim byłam w stanie wyjść z pobliża kibelka…