Jesteś. Mogłaś się o tym dowiedzieć mierząc poranną temperaturę i odkrywając, że zamiast spaść – jeszcze się podniosła. Może zrobiłaś test ciążowy, ponieważ opóźniała się miesiączka. Co dalej?
Zacznę od banałów. Palisz? Rzuć. Pijesz alkohol? Nie ustalono bezpiecznej dawki. Możesz słyszeć o lampce wina na krew, ale nikt nie da Ci gwarancji, że to nie zaszkodzi rozwijającemu się życiu. Nie bierzesz jeszcze kwasu foliowego? Idź do apteki i zacznij brać, jak najszybciej. Chociaż ideałem by było, gdybyś brała kwas foliowy jeszcze przed zajściem w ciążę.
Warto w miarę szybko skonsultować wynik testu lub pomiarów z ginekologiem – położnikiem. Nowe standardy opieki zakładają możliwość prowadzenia ciąży przez położną, ale z tego co wiem, położne nie wypisują skierowań na badania laboratoryjne. Warto pamiętać, że nie ma obowiązku prowadzenia ciąży tam, gdzie chce się rodzić (jeśli zakłada się poród szpitalny). Jeśli ma się swojego sprawdzonego ginekologa, można prowadzić ciążę u niego. To dobre rozwiązanie jeśli ufa się swojemu lekarzowi, a on dobrze zna pacjentkę. Swoją pierwszą ciążę prowadziłam w Poradni K w przychodni rejonowej, którą miałam pod domem. To było po prostu wygodne. Dobrym, chociaż kosztowniejszym rozwiązaniem jest prowadzenie ciąży dwutorowo. Można zapisać się do poradni i tam załatwiać sprawę skierowań na badania, a jednocześnie prowadzić ciążę u położnej. Jeśli planuje się poród z położoną, to może być bardzo dobry sposób na poznanie się nawzajem, omówienie wszystkich spraw związanych z porodem, przygotowanie się do niego, oswojenie lęku.
Już na początku ciąży możesz poczuć ból piersi i lekkie obrzmienie piersi. Warto od razu kupić biustonosz do spania, miękki, bawełniany, bez fiszbin. Na przykład taki, jak ten:
żródło |
Ten biustonosz, reklamowany jako ciążowy, rosnący wraz z biustem, kompletnie nie nadaje się do noszenia w ciągu dnia. Za to może doskonale spełniać swoją funkcję w nocy.
Jeśli karmisz piersią – nie musisz przestawać. Wiele kobiet swobodnie karmi swoje starsze dziecko przez cały czas trwania ciąży, wiele kobiet w pewnym momencie przestaje. Jeśli nie zamierzasz przestawać, nie martw się, że zaszkodzi to rozwijającemu się dziecku. To nie zaszkodzi, organizm wie co robi produkując pokarm gdy nosisz pod sercem nowe dziecko.
Zmień za to kosmetyki do twarzy i ciała. Korzystaj z tych o najprostszych składach, naturalnych, najlepiej certyfikowanych. Zapomnij o witaminie A czyli retinolu w kosmetykach. Możesz zaczać smarować brzuch, na przykład masłem karite (shea). Na początku raczej w ramach przyzwyczajenia się niż ze względu na rzeczywistą potrzebę. Rosnący brzuch potrafi jednak bardzo swędzieć, więc wczesnie zadbanie o solidne nawilżenie jest warte kilku minut wieczornego smarowania.
Czasami na początku ciąży pojawia się plamienie. Trzeba je obserwować, chociaż często pojawia się w terminie spodziewanej miesiączki i jest czymś zupełnie normalnym. Warto jednak zwolnić tempo i w razie niepokoju skonsultować z lekarzem. W przypadku krwawienia trzeba jednak pojechać na izbę przyjęć szpitala położniczego.
Chociaż początkowe tygodnie moich dwóch ciąż wyglądały zupełnie inaczej, to za każdym razem były małym trzęsieniem ziemi. Trochę się z tego śmieję, ale za drugim razem moją mniej więcej trzecią myślą po potwierdzeniu pomiaru testem było „o rany, przecież za 4 dni lecimy do AMSTERDAMU a ja jestem w ciąży!”. Bywa i tak ;)
7 Comments
Bajka
Ahahaha! U nas było podobnie, tylko kierunek inny – Oslo ;)
Z biustonoszami to mam z kolei problem ogromny…bo przed ciążą używałam tej części garderoby jedynie okazjonalnie. Teraz nawet w najbardziej miękkim i najmniej uciskającym czuję się jak w zbroi :(
KasiaS1980
Krótko, zwięźle i na temat. Na pewno przydadzą mi się Twoje rady gdy już będę w stanie zwanym 'błogosławonym'. Pozdrawiam.
Truscaveczka
Całkowicie nie zgadzam się z biustonoszem. Piersi w ciąży wymagają dobrego podtrzymania, a takie koszmarki żerujące na obawach kobiet go nie zapewnią. Tak samo do karmienia stanik ma dobrze podtrzymywać piersi, w pierwszej laktacji miałam taką szmatkę i nieustające problemy z piersiami, bo układały się niewłaściwie i kanaliki się blokowały.
Aleksandra
Ależ ja właśnie to napisałam – że ten biustonosz NIE nadaje się do noszenia w ciągu dnia, a może się przydać w nocy.
Anonimowy
Biustonosz w nocy??? Kurcze jakoś nie potrafiłabym spać w staniku. Przed ciążą przy każdej nadarzającej się okazji zrzucałam to "chomąto". Teraz z uwagi na rozmiar, karmię i jestem w drugiej ciąży, nie mogę sobie na taką swobodę pozwolić. Ale 24 godziny w staniku wydaje mi się straszną perspektywą… Osobiście dla mnie prezentowany powyżej fason biustonosza (mój miał szersze ramiączka) był naprawdę bardzo wygodny w ciągu dnia w domu, tylko musi być dobrej jakości i odpowiednio dobrany rozmiar.
Aleksandra
Do spania polecam miękki stanik, raczej w typie topu, a nie zwykły fiszbinowiec. Chodzi o zabezpieczenie piersi, a nie nadawanie im kształtu :)
ciasteczkowa potworzyca
Ja do spania zakładam taki sportowy stanik, idealnie się sprawdza.